info

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WIZYTĘ DO PSYCHIATRY ?

Uprzejmie proszę abyście Państwo zabrali na wizytę:

1. dokument tożsamości (z numerem PESEL) - np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport. Dokument jest niezbędny.
2. dotychczasową dostępną Państwu dokumentację medyczną z leczenia internistycznego i/lub psychiatrycznego, opinie psychologiczne, zaświadczenia; ewentualnie proszę przypomnieć sobie jakie zalecono Państwu leki.
3. NIP zakładu pracy, w którym Państwo pracujecie (w razie potrzeby wystawienia zwolnienia)
4. osobę towarzyszącą (jeśli ktoś z Państwa tego potrzebuje)

 


 

JAK WYGLĄDA PIERWSZA WIZYTA W MOIM GABINECIE ?

 • po wejściu do gabinetu i zajęciu miejsca siedzącego (albo nie, jak ktoś woli)
 • Pacjent powinien okazać swój dokument tożsamości w celu upewnienia się, że jest tą osobą, za którą się podaje, oraz zezwolić na spisanie z dokumentu niezbędnych danych (bez tych danych wizyta praktycznie nie mogłaby się odbyć; wszelkie uzyskane dane podlegają prawnej ochronie)
 • później następuje dość luźna rozmowa (przypominajaca raczej dialog), w trakcie której Pacjent przedstawia problem, który skierował go do gabinetu, zebrane dokumenty medyczne czy historię swojego leczenia
 • w trakcie tej rozmowy dopytuję się o niezbędne szczegóły aby dokładniej zrozumieć okoliczności i tło problemu
 • Pacjent ma możliwość na zastanawianie się, na niestłumione przeżywanie swych emocji, na swobodną wypowiedź a także na zadawanie pytań; nie goni nas czas (dlatego pierwszorazowa wizyta trwa u mnie aż prawie 60 minut)
 • w trakcie rozmowy zapisuję w dokumentacji najważniejsze informacje, dane czy spostrzeżenia z rozmowy
 • po zidentyfikowaniu problemu/problemów i i wspólnym ustaleniu priorytetów przedstawiam Pacjentowi możliwości pomocy
 • nie ograniczam się tylko do wypisania leków ale także często proponuję, jakie badania należy wykonać czy jakich innych specjalistów odwiedzić
 • przy ustaleniu postępowania zawsze kieruję się spojrzeniem holistycznym na Pacjenta, które ma na celu postrzeganie Go jako całości, a nie jako "zbioru" problemów z różnych dziedzin
 • wspólnie z Pacjentem ustalamy najlepsze dla Niego formy pomocy nie skupiajace się tylko na farmakoterapii ale także często wykraczajace poza tą klasyczną formę leczenia, uwzględnając Jego/Jej obawy czy możliwości
 • następnie Pacjent otrzymuje na piśmie informacje w jaki sposób włączyć i dawkować zalecone leki, jakie badania wykonać, do jakich specjalistów się zwrócić; otrzymuje także numery wystawionych recept 
 • po wyjaśnieniu przedstawionego dawkowania / postępowania pytam się Pacjenta czy jest to dla Niego zrozumiałe; często pod wpływem stresu coś może umknąć, więc wyjaśniam, tłumaczę ponownie (mamy czas); mówię na co zwracać uwagę w trakcie leczenia, o ewentualnych objawach niepożądanych oraz jak sobie z nimi radzić
 • na koniec wizyty ustalamy czy i kiedy Pacjent powinien przyjść na wizytę kontrolną; jeśli potrzeba - umawiamy kolejną wizytę

 


 

DLACZEGO LECZENIE W GABINECIE A NIE "RECEPTA W KILKA MINUT "?

 • wiesz, komu powierzasz swoje dane wrażliwe. Teraz zastanów się, czemu "przedłużenie recepty" w internecie kosztuje tak mało i pamiętaj, że nie ma nic za darmo... :)
 • w gabinecie leczysz się u lekarza specjalisty z wieloletnim doświadczeniem
 • ja sprawdzam, czy leki, które przyjmujesz na inne choroby somatyczne, nie wchodzą ze sobą w niekorzystne interakcje
 • jeśli Twój stan jest stabilny to możesz otrzymać receptę na leki nawet na 6 miesięcy 
 • jeśli jest potrzeba to jestem w stanie wprowadzać korekty leczenia, ustalam z pacjentem dalsze postępowanie, informuję o sposobach odstawiania leków, o działaniach niepożądanych i sposobach radzenia sobie z nimi
 • u mnie, w przeciwieństwie do firm "recepta w kilka minut" nie dopłacasz za leki refundowane, zawsze też kieruję się ekonomiką leczenia 
 • Prowadzę dokumentację medyczną, która może Ci się kiedyś przydać do renty, zwolnienia, świadczenia rehabilitacyjnego...

 

 


 
 

RECEPTA "BEZ WIZYTY"

"e-receptę bez wizyty" u lekarza można otrzymać tylko w wyjątkowej sytuacji, ponieważ każdy pacjent powinien zgodnie z zaleceniami odbywać wizyty kontrolne.

Czasami jednak mają miejsce szczególne sytuacje, w których istnieje możliwość otrzymania "e-recepty bez wizyty". Jest to możliwe, jeżeli są spełnione poniższe warunki:

 1. Pacjent odbył co najmniej 2 wizyty u lekarza prowadzącego
 2. Od ostatniej wizyty nie minęło więcej niż 4 miesiące – jeżeli czas od ostatniej wizyty u lekarza jest dłuższy, wtedy należy umówić się na kolejną wizytę.
 3. Pacjent nie otrzymał ostatnio e-recepty bez wizyty (tj. jeśli pacjent ostatnio już dostał e-receptę bez wizyty, to nie ma możliwości otrzymania kolejnej e-recepty bez wizyty u lekarza).
Postępowanie: Należy wysłać zapotrzebowanie na recepte mailem [tu]. Po weryfikacji powyższych punktów Pacjent otrzyma zwrotnym mailem informację o płatności. Po zaksięgowaniu płatności nastąpi wysłanie kodów recept. 
 
UWAGA ! 
Złożenie prośby o "e-receptę bez wizyty" nie oznacza, że pacjent na pewno ją otrzyma. Czasami niezbędna jest wizyta kontrolna w celu oceny stanu pacjenta. 
Wystawiania "e-recepty bez wizyty" dokonuję w dni robocze. 
 
W INNYCH SYTUACJACH
NIŻ TE OPISANE POWYŻEJ
NIE WYSTAWIAM RECEPT 
 
 

 

W GABINECIE:
 •  przyjmuję tylko osoby pełnoletnie, to znaczy OD UKOŃCZENIA 18 roku życia.  Proszę więc nie rezerwować wizyt dla osób niepełnoletnich. W przypadku okazania się na wizycie,  że Pacjent nie jest osobą pełnoletnią, wizyta nie będzie kontynuowana a wpłacone pieniądze za wizytę nie będą zwracane.  W celu umawiania osób do 18rż proszę się zgłaszać do psychiatrów dzieci i nłodzieży, np. w Olsztynie to: dr Anna Królak-Sawczuk, dr Joanna Czarnecka, dr Aleksandra Gołaszewska, a w Iławie : dr Dagmara Omieczyńska-Nastaj.
 •  nie wystawiam zwolnień bez wcześniejszej osobistej wizyty 
 • nie wystawiam ponownie recept, które były dobrze wystawione a nie zostały przez Państwa zrealizowane przez nieuwagę. 
 •  wszelkie zaświadczenia wystawiam jedynie po wcześniejszej wizycie (dotyczy druków na rentę, orzeczeń o stanie zdrowia na potrzeby orzekania o stopniu niepełnosprawności, zaświadczeń do szkół i uczelni, do innych lekarzy) i wydaję tylko osobiście osobie zainteresowanej bądź upoważnionej przez nią osobie - to znaczy że  NIE WYSŁAM ani mailem ani przesyłką listowna. TYLKO ODBIÓR OSOBISTY
 • nie odpowiadam na Państwa maile, telefony i smsy po godzinie 17 ani w soboty, niedziele, święta i w okresie mojego urlopu. 
 • nie leczę przez smsy i maile; w celu korekty leczenia proszę zgłosić sie na wizytę
 • wszystkie informacje odnośnie leczenia, dawkowania (włączania, odstawiania leków), ewentualnych działań niepożądanych, sposobów postępowania w przypadku ich wystąpienia itp. otrzymujecie Państwo ode mnie w trakcie wizyty; podaje takze informacje, co zrobić gdy zaczyna brakować leków.
 • proszę o rezerwowanie wizyt z odpowiednim wyprzedzeniem - tel. do rejestracji 519 188 100
 • proszę o ewentualne odwoływanie umówionych wizyt co najmniej na 48 godzin przed zaplanowaną wizytą. Niezgłoszenie się na umówioną i potwierdzoną wizytę będzie skutkowało blokadą pacjenta aby na przyszłość nie zajmować miejsca pacjentom naprawdę potrzebującym. Proszę wiec ewentualnie odwoływać wizyty. Sytuacje losowe bedą rozpatrywane indywidualnie po informacji do rejestracji.
 • jest możliwość zarejestrowania się na wizytę na dalszy termin niż umożliwia to kalendarz na stronie, w tym celu należy zadzownić na rejestrację (519188100) i przesłać potwierdzenie wpłaty za tą wizytę, podając w tytule przelewu swoje imię, nazwisko oraz datę umówionej wizyty.
 • wizyty pierwszorazowe należy opłacać z wyprzedzeniem co najmniej 2 dni. wizyta nieopłacona w tym czasie będzie automatycznie anulowana (nie dotyczy to wizyt umówionych w okresie krótszym niż 2 dni do wizyty)
 •  nie świadczę usług psychiarycznego pogotowia ratunkowego.
 • w stanach nagłego pogorszenia samopoczucia lub zagrożenia życia należy kontaktować się z: Izbą Przyjęć Szpitala Psychiatrycznego (w Olsztynie na ul. Wojska Polskiego 35, tel. 89 678 53 53 - czynne całą dobę, nie wymaga skierowania); lub z SORami, lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 


 

 

KONTROLA W ZUS

Zgodnie z aktualnie obowiazujacymi przepisami na kontrolę w ZUS należy zgłosić się osobiście, zabierając ze sobą dokumentację, KTÓRĄ SIĘ POSIADA. Proszę się nie martwić, gdy Państwo nie macie wydruków dokumentacji - ZUS ma możliwość zwrócenia się bezpośrednio do lekarza o udostępnienie dokumentacji z leczenia. 

 

 


 

 

 WARTO WIEDZIEĆ:

- aktualnie recepta na leki psychotropowe ma okres realizacji 1 miesiac (30 dni) od daty wypisu, chyba że wstawiono inną datę od której ten okres się liczy. Czyli w ciągu miesiąca trzeba ją zrealizować. NIE MA ODPISÓW RECEPT.  
 
- w większości LEKI PSYCHIATRYCZNE NIE UZALEŻNIAJĄ. Potencjałem uzależniającym wykazują się leki z grupy benzodiazepin lub tzw. "Z" (zolpidem, zaleplon, zopiklon i eszopiklon). Do uzależnienia się potrzebne jest przyjmowanie takich leków codziennie przez okres co najmniej kilku tygodni a lekarze NAJCZĘŚCIEJ zalecają w tym czasie ich ograniczanie. Stosowanie leków doraźnie według zaleceń lekarza nie stanowi zagrożenia uzależnieniem.
 
- nie łączy się leków psychiatrycznych z alkoholem a w szczególności bezwzględne przeciwwskazanie dotyczy łączenia alkoholu z benzodiazepinami (piwo też jest alkoholem)
 
- w gabinecie nie zajmuję obalaniem/potwierdzaniem informacji wyczytanych przez Państwa w internetach, googlach itd.  
 
- stosuję leczenie zgodnie ze sztuką medyczną (zalecenia medyczne, Evidence-Based Medicine, ChPL)
 
- oczywiście większość leków (nie tylko psychiatrycznych) może dawać działania niepożądane. To, że czytacie Państwo w ulotce o działaniach niepożądanych, nie wynika z toksycznosci leków tylko jest wynikiem zabezpieczenia się firm farmaceutycznych przed pozwami i odszkodowaniami. W gabinecie obserwuje się dużo mniej opisywanych działań niepożądanych; leki w zdecydowanej większosci są dobrze tolerowane. Działania niepożądane występuja u niektórych pacjentów także po PLACEBO (tzw. efekt nocebo). Jeżeli uważacie Państwo, ze jakiś lek działa zbyt silnie, proszę zredukować dawkę do poprzednio tolerowanej.
 
- leki przeciwdepresyjne nie maja na celu "otumanić"; jeśli występuje takie działanie to znaczy, że należy dopasować bardziej lek: zmienić dawkę, czas podawania, sam preparat itd. Warto zauważyć, że najczęsciej ilość działań niepożądanych zmniejsza się w ciagu pierwszych 2 tygodni stosowania i u większosci pacjentów jest akceptowalna. 
 
- po niektórych lekach psychiatrycznych faktycznie zwiększa się masa ciała; w przypadku niektórych leków jest to trudne do przewidzenia bo mechanizm tycia nie sprowadza się tylko do zwiększania apetytu; obecnie zidentyfikowanych jest co najmniej 10 czynników wpływajacych na proces tycia a ewentualny wzrost apetytu np. po lekach jest tylko jednym z nich.
 
- część leków przeciwdepresyjnych poprzez swój mechanizm ma wpływ na funkcje seksualne np. mogą zmniejszać libido, podniecenie, możliwosć osiągnięcia orgazmu. Jednak działania te nie występują u wszystkich, są odwracalne (tzn. po odstawieniu/ zmniejszeniu dawki leku dolegliwości ustępują); a czasami nawet pożądane. Są takie leki, które mają niewielki lub nieznaczny wpływ na funkcje seksualne ale zawsze jest to cecha osobnicza. Poza tym nie wszystkie leki nadają się do zastosowania u wszystkich pacjentów.
 
- leki NIE DZIAŁAJĄ na problemy relacyjne tzn: nie spowodują, że będzieci Państwo bardziej kochani przez męża/żonę/szefa itd. 
 
- dostęp do dokumentacji medycznej ma pacjent, uprawnione przez niego osoby (po okazaniu dokumentu tożsamości) oraz uprawnione do tego organy państwowe (np. ZUS, KRUS, Prokuratura, Sąd). Dokumentację medyczną pacjenta udostępniam pacjentowi (lub uprawnionej przez niego osobie) TYLKO po osobistym zgłoszeniu się do gabinetu w określonych wczesniej godzinach (nie wysyłam mailem)
 
- nie udostępniam dokumentacji "na prośbę rodziny" chyba że rodzina została przez pacjenta upoważniona na piśmie. 
 
- tajemnicą lekarską objęta jest także informacja "czy pacjent zgłaszał się do lekarza" 
 
 
 

 

 

WAŻNE TELEFONY

 • Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 702 222 (bezpłatna linia czynna 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, także w święta)
   
 • Policyjny Telefon Zaufania – 800 12 02 26
   
 • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" – 800 12 00 02
   
 • Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich – 800 108 108
   
 • Telefon Zaufania dla osób odczuwających psychiczne skutki pandemii – 800 220 280
   
 • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123
   
 • Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
   
 • Antydepresyjny Telefon Zaufania – 22 484 88 01
   
 • Centrum Praw Kobiet – 600 070 717
   
 • Pierwsza Pomoc Psychologiczna – 22 425 98 48
W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia (własnego lub innej osoby) należy zadzwonić na numer alarmowy – 112. Profesjonalną pomoc można też uzyskać w  czynnych całą dobę ośrodkach interwencji kryzysowej w całej Polsce – więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie oik.org.pl